Pokój dla dziecka
Jeżeli Twoje dziecko osiągnęło już taki wiek, że powinno mieć własny pokój, to poważnie powinieneś zastanowić się nad jego aranżacją. Pamiętaj, że pokój dziecka, zwłaszcza nastoletniego, musi spełniać szereg ważnych funkcji jednocześnie. To nie tylko miejsce do relaksu i spania: to także miejsce do nauki i spotkań ze znajomymi. Możesz uniknąć problemu, w którym dziecko nie może się skupić na nauce, wydzielając w pokoju poszczególne strefy, które pomogą mu zapanować nad nauką i rozdzielić ją od zabawy.
Oczekiwania dziecka
Jeżeli chodzi o nastolatka, to podczas aranżacji pokoju powinniśmy przede wszystkim z nim porozmawiać. Zapytajmy jakie ma oczekiwania i potrzeby. To jest jego pokój, nie nasz, dlatego dobrze by było, żeby był urządzony według oczekiwań dziecka – oczywiście wedle możliwości.
Pamiętaj: musisz wydzielić strefę do nauki, odpoczynku i do spotkań z przyjaciółmi. Zadbaj też o odpowiednie miejsce na jego hobby: jeżeli kolekcjonuje figurki lub skleja modele, to powinna w jego pokoju znaleźć się specjalna półka na te przedmioty lub nawet cały regał. Jeżeli ma czytnik e-booków to zrezygnuj z kupowania mu regału na książki. Przemyśl też, czy Twoje dziecko naprawdę potrzebuje telewizora w pokoju. Dobrze jest też rozważyć wygodną pościel i poduszki oraz kocyk minky sowy.
Zainteresowania
Postaraj się, żeby jego pokój nie tylko ułatwiał mu zajmowanie się swoją pasją, ale również ją odzwierciedlał. Dzięki temu pokój zyska nieszablonowy, indywidualny charakter, a Twoje dziecko będzie się w nim czuło niezwykle swobodnie. Uważaj jednak ze zbyt intensywnymi kolorami, które nie sprzyjają nauce i skupieniu.
Dodatkowo przy dłuższym mieszkaniu w takim pokoju intensywne kolory mogą być męczące. Podkreśl zainteresowania dziecka kolorami i dodatkami, ale uważaj, żeby nie przesadzić – inaczej Twoje dziecko może mieć w przyszłości problemy ze skupieniem się. Unikaj też zbyt wzorzystych tapet.
Nauka
Jeżeli Twoje dziecko jest już w takim wieku, że powinno skupić się na nauce, to wyznacz mu specjalny kąt do tego. Przede wszystkim kup mu wygodne biurko z szufladami na książki, a także fotel, który zadba o jego kręgosłup podczas nauki. Koniecznie powinien mieć regulowaną wysokość. Biurko musi być na tyle duże, żeby zmieściła się tam lampka, a także powinno mieć półki – jeżeli nie obok, to musi być miejsce na nie nad, żeby dziecko mogło łatwo sięgnąć po książki i zeszyty.
Możesz obok biurka postawić modułowy regał, który stanie się ścianką działową pomiędzy strefą odpoczynku i nauki. Dzięki temu funkcjonalnemu rozwiązaniu dziecko nie będzie się rozpraszać, patrząc na przykład na komiksy czy łóżko.